PMA Live: Ricoh Caplio R4 - stabilizovaný širokoúhlý kompakt - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

PMA Live: Ricoh Caplio R4 - stabilizovaný širokoúhlý kompakt

6. března 2006, 00.00 | Univerzální digitální kompakt Ricoh Caplio R3 se na trhu příliš neohřál a již byl představen jeho nástupce. Model R4 přinese o megapixel větší rozlišení, celkem tedy 6 MPix. Širokoúhlý objektiv se 7,1x optickým zoomem zůstal, stejně jako stabilizace obrazu pomocí posuvu snímače. To vše v tenkém těle s 2,5“ displejem.

Univerzální digitální kompakt Ricoh Caplio R3 se na trhu příliš neohřál a již byl představen jeho nástupce. Model R4 přinese o megapixel větší rozlišení, celkem tedy 6 MPix. Širokoúhlý objektiv se 7,1x optickým zoomem zůstal, stejně jako stabilizace obrazu pomocí posuvu snímače. To vše v tenkém těle s 2,5" displejem.

Popis fotoaparátu
CCD snímač použitý v R4 má efektivní rozlišení 6 MPix a úhlopříčku 1/2,5". Díky němu můžeme pořizovat snímky s rozlišením až 2 816 x 2 112 bodů ve formátu JPEG. Pro kompenzaci pohybu fotoaparátu během expozice je snímač vybaven stabilizací. Citlivost můžeme nastavit na ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Kromě statických snímků máme možnost s přístrojem natáčet i ozvučené videosekvence s rozlišením až 320 x 240 bodů s frekvencí 30, či 15 sn./s ve formátu AVI.
Objektiv se širokoúhlým počátečním ohniskem disponuje 7,1 násobným přiblížením. Rozsah ohniska začíná na 4,6 mm a končí na 33 mm. Ekvivalent tohoto rozsahu je u kinofilmu 28 - 200 mm. Rozsah světelnosti F3,3-4,8 není zcela ideální, ale vzhledem k rozsahu ohniska a velikosti fotoaparátu pochopitelný. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost na nejkratším ohnisku je 30 cm a na nejdelším ohnisku 1 m. V makro režimu zaostříme od 1 cm, resp. od 14 cm. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu měření kontrastu. Kromě automatiky můžeme zaostřit i manuálně.

Automatická expozice nastavuje čas expozice od 1/2 000 s do 1 s, ale fotoaparát umožňuje nastavit čas i manuálně na hodnoty 1, 2, 4 a 8 s. Kromě této možnosti ovládá expozici fotoaparátu pouze automatika, kde si můžeme vybrat kromě klasického automatického režimu i několik scénických režimů. Oblast měření expozice můžeme nastavit na celoplošné, celoplošné s důrazem na střed, nebo bodové. Celoplošné měření využívá ke správnému vyhodnocení expozice údaje z 256 segmentů scény. Abychom měli alespoň určitou kontrolu nad výsledkem, máme k dispozici kompenzaci automatické expozice v rozsahu +- 2 EV po 1/3 EV krocích.
Aby měly snímky správné podání barev, je nutné mít správně nastavené vyvážení bílé barvy. O to se může postarat automatické měření, nebo uživatel pomocí volby přednastavených typů osvětlení, případně užitím manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah 0,2 - 2,4 m na nejkratším ohnisku a 0,14 - 1,8 m na nejdelším.
Pro fotografování i prohlížení snímků slouží LCD TFT displej na zadní straně s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 114 000 bodů. Kromě vestavěné paměti s kapacitou 26 MB můžeme snímky ukládat na paměťové karty typu SD. Pro přenos dat do počítače je zde USB 1.1, nebo si snímky můžeme promítat na televizi, či projektoru pomocí A/V výstupu (s formáty PAL a NTSC). Napájení je zajištěno pomocí Li.Ion akumulátoru. Fotoaparát má na šířku 95 mm, na výšku 53 mm a do hloubky 26 mm. Hmotnost je cca 135 g bez baterie a karty. S výbavou je to cca 165 g.

Shrnutí
Oproti předchozímu modelu předvedl výrobce pouze minimální vylepšení v podobě zvýšení rozlišení z 5 na 6 MPix. Nejedná se tedy o žádnou revoluci, ovšem je nutné si všimnout ostatních parametrů. 7x optický zoom v kombinaci se stabilizací snímače v kompaktním těle nenabízí příliš mnoho fotoaparátů. Své uplatnění si najde u náročnějších fotoamatérů, kterým nevyhovují krátké trojnásobné zoomy.

::Technické parametry Ricoh Caplio R4

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: