PMA live: Nikon Coolpix P3 a P4 - nové 8MPix kompakty se stabilizací a Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

PMA live: Nikon Coolpix P3 a P4 - nové 8MPix kompakty se stabilizací a Wi-Fi

22. února 2006, 00.00 | Jen několik dní před veletrhem PMA uveřejnil Nikon své novinky. Mimo jiné rozšiřuje tři produktové řady digitálních kompaktů, z nichž si dnes představíme tu s písmenem P jako „performance“, tedy výkon. Modely P3 a P4 nabídnou rozlišení 8 MPix, 3,5x zoom s optickou stabilizací obrazu VR, české menu a velký displej. Stejně jako předchůdci, model P4 umožní bezdrátový přenos snímků pomocí Wi-Fi.

Jen několik dní před veletrhem PMA uveřejnil Nikon své novinky. Mimo jiné rozšiřuje tři produktové řady digitálních kompaktů, z nichž si dnes představíme tu s písmenem P jako "performance", tedy výkon. Modely P3 a P4 nabídnou rozlišení 8 MPix, 3,5x zoom s optickou stabilizací obrazu VR, české menu a velký displej. Stejně jako předchůdci, model P4 umožní bezdrátový přenos snímků pomocí Wi-Fi.

Popis fotoaparátu
Konstrukcí těla nepřekvapí, na první pohled se jedná o klasické kompakty s jednoduchým ovládáním. Plastové tělo má rozměry 92 x 61 x 31 mm a hmotnost cca 170 g bez příslušenství. Jako snímací prvek byl zabudován CCD snímač s efektivním rozlišením 8,1 MPix a úhlopříčkou 1/1,8". Díky němu můžeme ukládat snímky s rozlišením 3 264 x 2 448, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Dostupné režimy citlivosti v tiskové zprávě upřesněny nejsou. Ozvučené video sekvence s rozlišením 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty. Při natáčení lze využít také optické stabilizace. Ukládat lze také časosběrnou sekvenci snímků bez zvuku s frekvencí 30 sn./s (bližší specifikace není).
Objektiv nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,5 mm do 26,3 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-126 mm) a světelnost F2,7-5,3. K dispozici je optická stabilizace VR pomocí posuvu čoček v objektivu. To umožňuje fotografovat s delšími časy "z ruky". Automatické TTL zaostřování porovnává kontrast na 11 bodech. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm v klasickém režimu a 4 cm v makro režimu. Kromě klasického zaostřování můžeme aktivovat také režim s prioritou obličeje, kdy fotoaparát sám na scéně nalezne tvář a automaticky na ní zaostří.

Automatickou expozici lze řídit pomocí kompenzace v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Kromě automatiky můžeme expozici nastavit pomocí režimu s prioritou clony a čas fotoaparát nastaví sám. Samozřejmě nechybí ani velké množství scénických režimů a pokročilejší uživatele potěší přítomnost histogramu. Sériové snímání pracuje rychlostí 1,8 sn./s. Nastavit můžeme i vysokorychlostní snímání až 100 snímků rychlostí až 30 sn./s. Režim Multi-shot pak sejme 16 fotografií rychlostí cca 1,7 sn./s a uloží je do společného snímku.
Vestavěný blesk má udávaný dosah 0,4-4 m na nejkratším ohnisku a 0,4-2 m na nejdelším ohnisku. Kromě automatického a manuálního měření můžeme vyvážení bílé barvy také nastavit pomocí několik předvoleb (den, žárovka, zářivka, zataženo, stín a blesk). Jako doplňkové funkce jsou ve fotoaparátu k dispozici softwarová redukce červených očí (fotoaparát při použití předblesku pro redukci červených očí sám snímek upraví) a D-Lighting (funkce, která zesvětlí tmavé oblasti snímku).
TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a disponuje rozlišením 150 000 bodů. Pro ukládání dat můžeme využít interní 23 MB paměť, nebo použít SD (Secure Digital) paměťovou kartu. Data se přenášejí pomocí USB (podporuje i přímý tisk pomocí PictBridge). Model P4 umožňuje bezdrátový přenos snímků na vzdálenost až 30 m pomocí Wi-Fi (IEEE 802.11b/g). A/V výstup podporuje video formáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor EN-EL5 s udávanou kapacitou 200 snímků (dle standardů CIPA).

Shrnutí
Modely P3 a P4 se jeví jako zajímavé kompakty pro náročnější amatéry, rodinné použití apod. Mnoho pokročilých funkcí a stabilizace obrazu dává fotoaparátu větší potenciál, ale bohužel nenabízí možnost kompletně manuálního nastavení expozice. Fotoaparáty by měly být na trhu v březnu. Na americkém trhu byla stanovena doporučená cena $399.95, resp. $449.95. Uživatele z ČR jistě potěší přítomnost českého menu.

Praktické postřehy z PMA
Fotoaparáty mají leštěný povrch a drží se poměrně příjemně. Dobrý pocit je umocněn i nepříliš velkou hmotností. Při fotografování potěší rychlé ovládání zoomu a poměrně slušná odezva displeje. Integrovaná optická stabilizace VR (Vibration Reduction) viditelně pracuje a stabilizuje i při komponování záběru. Nabízí dva režimy, VR a VR Active, který slouží pro fotografování pohybujících se předmětů (panning). Menu si můžeme nechat zobrazovat klasicky s textem, nebo pomocí ikonek. K jednotlivým položkám v menu je k dispozici i nápověda.

::Technické parametry Nikon Coolpix P3 a P4

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

...

Autor: Henca Muž

Založeno: 23.02.2006, 21:05
Odpovědí: 0

Už se těšim. Vypadá moc pěkně.

Odpovědět na příspěvek

Ktery model ma WiFi?

Autor: radimv Muž

Založeno: 27.06.2006, 13:44
Odpovědí: 0

Jsem zmaten z technickych informaci ohledne WiFi vybavy u P3 a P4.
Pisete a v tech.parametrech je uvedeno ze WiFi je u P4, ale na nekolika snimcich ukazujete P3 s original nalepkou WiFi... a na strankach nikon.cz (a i jinde) se uvadi ze WiFi ma model P3 (a nikoli P4) ktery byva i v obchodech drazsi nez P4.

Ackoli s digi.fotakama nefotim a moc se v nich neorientuju, tak posledni dobou nachazim ve zdejsich recenzich/predstavenich zcela zasadni chyby -> WiFi by melo byt asi jedinym technickym rozdilem mezi P3 a P4, pak je asi hodne blby kdyz to uvadite presne naopak!!!

Doporucuji si vsechna fakta 3x overit (z ruznych zdroju) nez je vypustite na verejnost -> radeji mene informaci, ale presnych a pravdivych.

Zatim

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: