Sony CyberShot H2 - exkluzivní preview - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Sony CyberShot H2 - exkluzivní preview

27. února 2006, 00.00 | Druhý ultrazoom řady H od Sony, následovník úspěšného modelu DSC-H1 je zde! Nabízíme vám exkluzivní preview tohoto cenově dostupného 6MPix stabilizovaného ultrazoomu těsně po jeho odtajnění. Jaký obrazový výkon nabízí tato novinka?

{Základní popis a technické parametry}

Sony přichází na trh již s druhým digitálním aparátem řady H, CyberShotem DSC-H2. Jedná se o nástupce povedeného modelu H1. Na první pohled jde o takřka totožné přístroje, ovšem pár vylepšení novinka přeci jen doznala. Sony CyberShot DSC-H2 nabízí efektivní rozlišení 6.0 MPix (oproti H1, která měla 5.1 MPix), 12x optický zoom, robustní plášť a povedený design. Samozřejmě, že i zde se můžete těšit na optický stabilizátor obrazu (Super SteadyShot) a širokou nabídku manuálních a kreativních režimů. A to nejlepší na konec (nebo na začátek?). Měli jsme to štěstí, vyzkoušet (a osahat) si DSC-H2 v praxi. A tímto přinášíme první dojmy i ukázku živých fotografií. Jelikož se však jedná zatím jen o před-produkční vzorek, nejedná se tedy o plnohodnotnou recenzi, ale spíše o jakési rozšířené preview s praktickou ukázkou "há-dvojky" v akci.

Konstrukce a design

Konstrukčně se jedná o téměř totožný model (až na pár kosmetických změn) s předchůdcem H1. Přední části fotoaparátu dominuje velký tubus objektivu. Hned vedle něj leží pogumovaný, úchopový grip. Samotné držení fotoaparátu je poměrně pohodlné (což však může být samozřejmě vnímáno dosti subjektivně). Celý plášť tvoří převážně plast, nastříkaný stříbrnou barvou, imitující kov. Tubus objektivu a závit pro stativ jsou jako jediní z kovu. Zapnete-li aparát, z tubusu se vysune objektiv, čímž nám naroste hloubka fotoaparátu o dobré 3 cm. Na přední straně nechybí ještě silné (oranžové) asistenční světlo autofocusu a otvor, kde se ukrývá mikrofon. Na levém boku leží pod plastovou krytkou konektory A/V a USB. Na spodní straně je již tradičně řešený kryt pro baterie a paměťovou kartu (typu MemoryStick Duo Pro). Plastová dvířka lze stejně jako u H1 díky kloubu v prostředku "zlomit", čímž zpřístupníme pouze paměťovou kartu (nemusíme tedy otevírat celý kryt baterií).

Na horní část přístroje umístil výrobce vyskakovací blesk, na který navazuje elektronický hledáček s dioptrickou korekcí (v jeho spodní části), dále tlačítka pro zapnutí / vypnutí, klávesu aktivace / deaktivace optického stabilizátoru, přepínání režimů fotografování / prohlížení a náhledu skrze EVF / displej. Nepřehlédnutelný prvek horní strany přístroje tvoří kruhový ovladač pro změnu režimů fotografování. A nechybí zde ani samotná spoušť nebo dvojice kláves pro změnu typu snímání (sólo, sériově, bracketing) a způsob ostření (vícebodové, se zdůrazněným středem, selektivní a manuální ostření). Na přední straně gripu je pak multifunkční kolečko, které nastavuje parametry při manuálních expozičních režimech, nebo jím lze listovat při prohlížení fotografií. Většinu zadní plochy zabírá LCD displej. Napravo od displeje leží další skupina ovládacích prvků, kterým vévodí multifunkční křížový ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed. Ve spodní části aparátu je tlačítko pro změnu rozlišení (v režimu fotografování) a mazání (v režimu prohlížení). V pravé horní části je dvojice ovladačů: Menu a Display (zobrazení / deaktivaci info na displeji). Výčet ovládání zakončuje kolébkový ovladač zoomu. Co se týče ovládání, je víceméně shodné s předchozím modelem, pouze uspořádání ovládacích prvků se částečně odlišuje, dále přibyla samostatná klávesa pro změnu režimu prohlížení / fotografování (u H1 bylo přepínání režimů ještě na kruhovém ovladači).

Technická specifikace

Sony Cyber-shot DSC-H2 disponuje Super HAD CCD snímačem s úhlopříčkou 1 / 2,5" a efektivním rozlišením 6.0 MPix, který umožňuje fotografovat s maximálním rozlišením 2 816 x 2 112 bodů. Dále můžete zvolit režimy 6 MPix (při poměru stran 3:2), 3 MPix, 2 MPix, VGA 640 x 480 bodů a 16:9. Kromě snímků můžete pořizovat také videosekvence ve VGA kvalitě - 640 x 480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu ve formátu MPEGMovie. Přístroj fotografuje na šest citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000. Výrobce opět použil obrazový procesor Real Imaging pro lepší kvalitu snímků a jejich rychlejší zpracování. Tato technologie také přispívá ke kvalitnějším výsledkům při exponování právě na vyšší citlivosti. Optiku zde výrobce použil Carl Zeiss Vario-Tessar, což je další podstatná inovace proti DSC-H1. Ohnisková vzdálenost objektivu je 6,0 - 72 mm při světelnosti f/2.8 - 3.7 (s maximálním clonovým číslem F8 na nejširším ohnisku). Kromě 12x optického zoomu lze použít také zoom digitální. Časy expozice se pohybují od 30 sekund do 1/1 000 sekundy. Kompenzaci expozice lze korigovat v rozmezí +/- 2EV (po 1/3EV krocích) a způsoby měření lze volit celoplošně, bodově nebo se zdůrazněným středem. Autofocus pracuje ve dvou režimech - v normálním a makro režimu. Normální režim ostří od cca 30 cm a v režimu makro funguje AF od 1 cm. Při zhoršených světelných podmínkách asistuje pomocné světlo AF.

Vzhledem ke kategorii fotoaparátu máte k dispozici bohatou nabídku režimů (ať již scénických nebo manuálních). Kruhový přepínač nabízí kromě plné automatiky také Program (automaticky nastavuje pouze clonu a čas), dále Prioritu času, Prioritu clony a Plně manuální režim. Kromě toho můžete využít též některý z 6 předdefinovaných režimů: Portrét, Krajina, Sport (nastavují se automaticky velmi krátké expoziční časy), Pláž, Portrét za soumraku, Soumrak. Poslední dvě položky zde představuje kamera a ISO. Posledně jmenovaný mód (ISO) je oproti předchozímu modelu také novinkou. Přepnutím kruhového ovladače do tohoto režimu, nastavuje fotoaparát vysoké hodnoty citlivosti - vhodné při fotografování nočních snímků, bez blesku a s redukcí rozmazání (díky kratším časům expozice při nastavené větší citlivosti). Interní blesk nabízí možnosti: automatický, zapnuto, vypnuto, pomalá synchronizace. Redukci červených očí lze aktivovat přímo v menu. Funkce vyvážení bílé barvy zahrnuje režimy: automatický, zataženo, den, žárovka a zářivka, blesk a nechybí ani možnost manuální kalibrace nastavení vyvážení bílé. Jednotlivé fotografie lze pořizovat i v režimu 16:9 - pro zobrazování na širokoúhlých televizorech. DSC-H2 je vybaven také funkcí živého histogramu (v režimu snímání i prohlížení).

Stabilizace a ovládání

Použitá technologie stabilizace obrazu "Super Steady Shot" kompenzuje chvění fotoaparátu (ruky) a zajišťuje ostré snímky, bez nežádoucího "bluru" (rozmazání). Nechtěný pohyb fotoaparátem, způsobující rozmazání, je vyhodnocen, zpracován a čočky v objektivu se posunou tak, aby otřes kompenzovaly. Tuto funkci lze dobře využít v kombinaci s delšími časy závěrky nebo také v režimu kamery. Optický stabilizátor obrazu Super Steady Shot funguje ve dvou režimech. První stabilizuje obraz při fotografování, druhý i při komponování snímku. Automatické pasivní zaostřování porovnává kontrast na 3 bodech, přičemž máme možnost použití pouze jednoho bodu s nastavitelnou polohou. Tubus objektivu obsahuje závit, na který můžete nasadit sluneční clonu (pravděpodobně bude součástí standardního balení) nebo předsádky.

Ovládání a menu

Systém ovládání je není odlišný od jiných současných CyberShotů. Na horní straně mezi kruhovým voličem expozičních režimů a spouští jsou standardně dvě tlačítka - jedno pro přepínání režimů ostření (vícebodové, středové, jednobodové-selektivní a manuální) a druhým nastavíme sériové snímání, režim Multi Burst a bracketing. Roller, umístěný pod spouští slouží jednak k nastavení parametrů (například clony a času) při manuálních režimech a dále jeho stiskem zvolený parametr potvrdíte. Kruhovým ovladačem měníme expoziční režimy (jak jsme si již popsali výše), křížovým ovladačem nastavíme režim blesku, režim ostření (normální nebo makro), kompenzujeme expozici a zapínáme samospoušť.

 

 

 

Tlačítko pod křížovým ovladačem slouží pro rozlišení nebo k mazání snímků. Struktura menu nabízí nastavení: oblasti měření expozice, vyvážení bílé barvy, citlivost, stupeň komprese, bracketing, interval režimu Multi Burst, intenzita záblesku, saturace, kontrastu a ostrosti. Poslední položkou v základním menu je Set-up, umožňující měnit: kontinuální zaostřování, digitální zoom, čas a datum, funkce blesku pro redukci jevu červených očí, pomocné světlo AF, automatické prohlížení snímků, režim stabilizace, předsádky, formátování, jas displeje, zvuky, jazyk, číslování souborů, výstupní videoformát.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Přístroj fotografuje na šest různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000. První tři citlivosti: ISO 80, 100 a 200, nenaznačují téměř žádný šum, jenž by rušil vizuální dojem fotografií. U ISO 400 se již projevuje znatelný šum, ale takovéto snímky jsou stále použitelné. V případě citlivosti ISO 800 již je šum velice silný, v detailech až rušivý. Fotografie lze v případě nutnosti použít maximálně jako zmenšený náhled. U poslední citlivosti - ISO 1000, je situace podobná jako v předchozím případě, ale šum je logicky ještě silnější. V celkovém hodnocení redukce šumu, je ale na tom Cyber-shot DSC-H2 relativně dobře. V dané kategorii patří k průměru.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000.

Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Při umělém osvětlení automatika trochu pokulhává. V takových případech proto použijte raději některý z odpovídajících předdefinovaných režimů. Sony Cyber-shot DSC-H2 nabízí také možnost nastavení vyvážení bílé barvy manuálně. Přednastavené režimy obsahují možnosti: auto, den, zataženo, zářivka, žárovka, blesk a manuální nastavení.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální (v našem případě „žárovka“)

Kontrast snímků a barevná vyváženost jsou na velmi dobré úrovni. Cyber-shot H2 používá silné softwarové úpravy snímků (hlavně doostřování). Ostrost je také slušná, jen v rozích dochází k mírným úbytkům ostrosti. Se zvětšováním ohniska ostrost znatelně ubývá. Na sbíhajících se liniích můžeme pozorovat silnější moiré a je patrná také vyšší úroveň chromatické aberace. Projevuje se i určitá ztráta světla v rozích (vinětace), ale není nijak rušivá. Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Celkově je ostrost i kontrast CyberShot H2 na velmi dobré úrovni, ovšem na druhou stranu se zde zase silněji projevují i klasické neduhy optiky.

 

Fotografování s nejmenší clonou na nejkratším ohnisku (vlevo - F2.8) a na nejdelším ohnisku (vpravo - F3.7).

 

Fotografování s poloviční clonou na nejkratším ohnisku (vlevo - F5) a na nejdelším ohnisku (vpravo - F5.6).

 

Fotografování s největším zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo - F8) a na nejdelším ohnisku (vpravo - F8).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (zleva do prava, od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000.

Videosekvence…

[-more-]{Živé fotografie a závěr}

Závěr

Sony Cyber-shot DSC-H2 představuje vhodnou alternativu pro kreativní amatérské fotografy, pro které je kompakt málo, ale naopak DSLR přístroje již moc. H2 nabízí dostačující rozlišení, velký ohniskový rozsah, stabilizaci obrazu, kvalitní optiku a dále také širokou škálu kreativních funkcí. To vše navíc v přiměřeném "balení". Výsledné snímky nabízejí poměrně dobrou kvalitu - jsou ostré, s dobrou kresebností, i když daní za to je určitá ztráta kvality, kterou mají na svědomí silné softwarové úpravy snímků. Oproti předchozí verzi - DSC-H1, novinka podporuje již také češtinu, což bude určitě pro mnohé velkým lákadlem. K lepšímu fotografování (zvlášť při použití zoomu) pomůže stabilizátor obrazu. Druhý EVF ultrazoom od Sony má všechny klíčové funkce, které se od fotoaparátu této třídy očekávají, a tudíž má reálnou šanci, že se na trhu dobře uchytí. Samozřejmě, že hodně záleží na koncové prodejní ceně, kterou však výrobce zatím nezveřejnil.

:: Technická specifikace

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

:-(

Autor: bob222 Muž

Založeno: 27.02.2006, 07:30
Odpovědí: 2

Na iso 1000 je z fotky "hezka omalovanka"....

Odpovědět na příspěvek

RE: :-(

Autor: Zdenek Muž

Založeno: 27.02.2006, 09:00

Souhlas... ISO 800 a 1000 jsou prakticky nepoužitelný, aspoň podle těch přikladů...

Odpovědět na příspěvek

RE: :-(

Autor: Nill Muž

Založeno: 27.02.2006, 22:05

Ona je to "hezka omalovanka" uz i na 200 ISO - http://www.fotografovani.
cz//images2/Sony_CyberSho
t_DSC-H2_OBR.27C_vez_iso2
00.jpg - misto vetvi stromu jsou na fotce nejaky hnusny rozpity fleky, chodnik vypada jak focenej pres plexisklo.
Tohle brutalni odsumovani je pekne zku*venej trend, divim se ze ztrata detailu kupujicim nevadi.

Odpovědět na příspěvek

rozsah objektivu

Autor: rejca Muž

Založeno: 27.02.2006, 07:41
Odpovědí: 1

Ohnisková vzdálenost objektivu je 6,0 - 72 mm a kolik je to po prepoctu?

Odpovědět na příspěvek

RE: rozsah objektivu

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 27.02.2006, 08:30

36-432

Odpovědět na příspěvek

srovnání s H1

Autor: frodo037 Muž

Založeno: 27.02.2006, 20:55
Odpovědí: 1

Vypadá moc hezky, ale je tam nejaký výrazný rozdíl oproti H1? (kromě přidaného ISO a 1Mpx)

Odpovědět na příspěvek

RE: srovnání s H1

Autor: fku Muž

Založeno: 28.03.2006, 21:36

take me to zajimalo a zda se ze ma mensi LCD nez H-1 nema vntrni pamet,ma vsak ceske menu a objektiv Zeiss a asi bude levnejsi. ten malej LCD mi docela vadi asi si priplatim na H-5, ale nikde jsem nezjistil jestli take umi cesky.Nahrat to tam pry nejde jako u Olympu.

Odpovědět na příspěvek

.... jeden postřeh

Autor: rýpal Muž

Založeno: 27.02.2006, 21:53
Odpovědí: 1

Je zajimavé, že fotky jsou úplně stejné v detailech, joko v recenzi Sony H1. Čím to asi bude? Nechce nás tak náhodou Pan redaktor trochu podvést? To je otázka. Je z podivem, že si toho ještě nikdo nevšimnul.

Odpovědět na příspěvek

RE: .... jeden postřeh

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.02.2006, 22:48

Nevim kde jste na tento postreh prisel. Fotografie jsou samozrejme delany H2kou, kterou jsme meli tyden v redakci. Koneckoncu si muzete overit rozliseni, exif atd.

Samozrejme se nejedna o zadny podvod!

Odpovědět na příspěvek

menu v češtině?

Autor: amber Muž

Založeno: 18.03.2006, 10:26
Odpovědí: 2

dá se fw H2 dostat i do H1

Odpovědět na příspěvek

RE: menu v češtině?

Autor: Arpád Becz Muž

Založeno: 08.04.2006, 18:42

Dá se stáhnout nový firmware, který by naučil H-1 češtině? Děkuji za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: menu v češtině?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 10.04.2006, 12:18

Podle dnesni odpovedi technicke podpory u Sony toto neni mozne neni. Ja osobne ani prilis nepredpokladam, ze by to v budoucnu umoznili.

Odpovědět na příspěvek

H2

Autor: Lily Muž

Založeno: 27.03.2006, 18:40
Odpovědí: 1

Nevíte, jestli je u H2 příp. H5 možné zoomování při natáčení videa?

Odpovědět na příspěvek

RE: H2

Autor: Štěpán Muž

Založeno: 21.04.2006, 22:05

Jo je, dneska jsem to zkousel v kramu :)

Odpovědět na příspěvek

H2 ku H1

Autor: danielo Muž

Založeno: 25.05.2006, 07:04
Odpovědí: 0

Rozhodujem sa medzi H1 a H2,ktory by ste mi odporučili čo sa týka kvality snimok.Dik je H2 srovnanie lepsia ako H1 .

Odpovědět na příspěvek

datum a cas u snimku

Autor: pall Muž

Založeno: 19.10.2006, 20:43
Odpovědí: 1

zajimalo by mne ,zda jde vypnout datum a cas pro vsechny snimky u sony H2

Odpovědět na příspěvek

RE: datum a cas u snimku

Autor: Čejda Muž

Založeno: 17.01.2007, 13:23

Cus, kamos ho ma ted koupeny a jde datu i cas vypnout u vsech snimku!

Odpovědět na příspěvek

olympus sp 510 alebo H2ka?

Autor: tommy Muž

Založeno: 30.04.2007, 21:54
Odpovědí: 0

prosim poradte pre ktory sa mam rozhodnut co sa tyka kavality snimkov. Chcel by som stym fotit aj pohyp (rozne sporty), a trosku sa hrat aj s časom a clonou :) dakujeeeem

Odpovědět na příspěvek

Sony H-2

Autor: Ivanek Muž

Založeno: 28.03.2009, 09:42
Odpovědí: 0

Prosim poradte jak mam nastavit blesk na sonyH-2.Nechci aby ten blesk byl pokracujici, chci aby byl jenom zablesk.Diky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: