Olympus E330: inovace pro DSLR, aneb fotografujeme přes displej - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Olympus E330: inovace pro DSLR, aneb fotografujeme přes displej

27. ledna 2006, 00.00 | Společnost Olympus uvádí novinku, spadající do oblasti amatérského, případně polo-profesionálního použití - DSLR model E-330. Jedná se o zajímavý kousek s rozlišením 7.50 MPix, 3.2x optickým zoomem (ve standardu) a výklopným LCD displejem s možností živého náhledu.

Horká novinka od Olympusu s typovým označením E-330 představuje další zajímavou vlaštovku mezi amatérskými DSLR zrcadlovkami. Jedná se o aparát standardu 4/3, s rozlišením 7.50 MPix, vybavený objektivem Zuiko Digital s 3.2x optickým zoomem a 2,5" výklopným displejem, který jako první v této kategorii fotoaparátů umožňuje živý náhled snímků - neboli Live Preview (přímo během fotografování). Po modelech Olympus E-300, respektive povedeném E-500 zde máme další zrcadlovku pro náročné amatérské či polo-profesionální fotografy. Jaká tedy novinka je a co nám může nabídnout?

Základní popis

Výrobce vybavil novinku polykrabonátovým tělem s rozměry 140 x 87 x 72 mm a hmotností 550 g. Většinovou část přední strany fotoaparátu zabírá úchopový grip a mohutný tubus objektivu. Použitá optika je typu ZUIKO DIGITAL 14 - 45 mm. Olympus E-330 je jinak kompatibilní s celou řadou digitálních objektivů a příslušenstvím Olympus E-System. Zadní straně vévodí rozměrný 2.5" LCD displej s rozlišením 21 .250 bodů, který zároveň představuje hlavní inovaci aparátu. Za prvé má výklopnou konstrukci (s pozorovacím úhlem 160°), což umožňuje jeho vlastníkovi pohodlné fotografování téměř z libovolné pozice - například od země nebo naopak vysoko nad hlavou. Za druhé: Olympus E-330 je prvním DSLR aparátem, umožňující tzv: Live Preview, neboli zobrazení snímků na displeji přímo v režimu fotografování. Nechybí zde ani antireflexní vrstva, umožňující pohodlné prohlížení fotografií i v přímém protisvětle. Stejně jako předchozí model (E-500), tak i novinka disponuje dvěmi sloty pro paměťová média - slotem pro karty typu Compact Flash I + II a dále také pro xD karty.

Co nabídne E-330?

Stejně jako u všech předchozích DSLR modelů řady E-System, nabídne též novinka výhody antiprachového filtru. Olympus E-330 je vybaven speciální TTL zrcadlovou soustavou, díky níž aparát může využívat dva senzory, umožňující dva režimy živého náhledu. Režim A, pro kontinuální živý náhled - pracuje na základě senzoru, umístěného v optické cestě hledáčku, zaznamenávající 92% plochy záběru, což je poté promítáno na LCD. Režim A umožňuje automatické ostření.

Režim B uzamkne zrcátko ve zvednuté poloze a využívá funkci obrazového snímače (Live MOS senzoru), který poskytuje 100% náhled. Tento režim využijete například pro makrofotografii, kde získáte úplnou kontrolu nad manuálním zaostřením. K tomu dopomůže ještě funkce 10x zvětšení zaostřovaných detailů.

K dispozici máte také dvě šablony pro průkazovou fotografii a pomocné mřížky. Olympus E-330 obsahuje antiprachový ultrazvukový filtr - Supersonic Wave Filter, který se stará o to, aby prach, který dopadne na snímač při výměně objektivů, byl při každém zapnutí fotoaparátu automaticky ze snímače "zklepán". Technologie antiprachového filtru generuje ultrazvukové vibrace, odstraňující všechny prachové částice, které jsou následně pohlceny speciální adhesivní páskou.

Technická specifikace

Výrobce vybavil svůj nový Olympus senzorem poslední generace snímačů Live MOS, který zde nabízí efektivní rozlišení 7.5 MP (fyzické rozlišení 7.94 bodů) a standard 4/3. Tento typ snímače dosahuje obrazových kvalit senzoru FFT CCD, při kladení minimálních nároků na energetickou náročnost. Výsledkem by měly být ostré snímky (s maximální velikostí 3 136 x 2 352 bodů), vyšší citlivost a vysoká redukce digitálního šumu. Velikost snímacího čipu je 17.3 x 13.0 mm. Citlivost lze nastavovat v rozmezí od ISO 100 až po ISO 1600. Použitý objektiv ZUIKO DIGITAL nabízí ohniskový rozsah14 - 45 mm (28 - 90 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu) se světelností F3.5 - 5.6. Expoziční časy se pohybují od 60 s až po 1/4 000 s. Ostření lze nastavit jak automatické, tak i manuální, AF pracuje v režimech: jednoduchý AF, kontinuální AF a manuální zaostřování, plus S-AF+MF a C-AF+MF. Fotoaparát umožňuje sekvenční snímaní o rychlosti 3 snímků za sekundu. Interní blesk pracuje v šesti režimech (Zapnuto, Vypnuto, Doplňkový blesk, S redukcí červených očí, Pomalá synchronizace, Závěsy a Pomalá synchronizace). Funkce vyvážení bílé barvy nabízí módy: auto, zářivka, žárovka, Kelvin a manuální nastavení. Z dalších funkcí jmenujme například: náhled hloubky ostrosti, bracketing, nebo barevné filtry. Olympus E-330 má obrazový procesor TruePic TURBO. Součástí funkčního vybavení je například také Panoramatické fotografování nebo možnost využití speciálních uměleckých a 3D efektů. Snímky mohou být uloženy ve formátech JPEG, TIFF a RAW.

Expoziční režimy

Vzhledem k zaměření přístroje můžete kromě automatiky využít také širokou škálu polo-manuálních a plně-manuálních režimů (priorita clony, času, priorita času a clony) a nebo nastavit některý z 20 předdefinovaných scénických a 7 kreativních režimů. Tyto módy zahrnují například Makro fotografie, Panorama, Podvodní režim či režim Stabilizace obrazu. Speciální funkce Live View Boost je vhodná zejména pro komponování za špatných světelných podmínek. Funkce výrazně zvyšuje jas a kontrast živého náhledu na LCD obrazovce. Expoziční AE senzor se 49 zónami poskytuje přesné expoziční hodnoty pro plošné ESP měření používající vyspělý algoritmus pro výpočet výsledné expozice. K dispozici je také integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření expozice. Kompenzaci expozice můžete korigovat v rozmezí +/- 5EV (po 1/3 krocích). Další užitečnou funkcí je možnost měření přeexponovaných / podexponovaných ploch záběru. Samozřejmostí je funkce histogramu nebo funkce uzamčení expozice - tlačítkem AEL.

Závěrem

K novince od Olympusu je k dostání také široká škála příslušenství řady Olympus E-System, pokrývající objektivy s ohniskovými rozsahy 7 - 300 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 14 - 600 mm), které zahrnují jak širokoúhlá skla, makro objektivy (35mm Macro f3,5 a světelný ED 50mm f2,0 Macro), tak i teleobjektivy. Dále je v nabídce několik standardních externích blesků – FL-36 nebo FL-50, specializovaný kruhový makro blesk a twin blesk. Od června 2006 bude pro E-330 v prodeji také podvodní pouzdro PT-E02, s vodotěsností až do 60 metrů.

Olympus E-330 nabízí zajímavý model, pro náročné uživatele, který je naplněný všemi dnes důležitými funkcemi. Poprvé zde došlo ke kombinaci kvality snímků DSLR aparátů s výhodami živého náhledu na LCD obrazovce. Olympus E-330 se bude prodávat s objektivem ZUIKO DIGITAL 14-45mm f3,5-5,6. Standardní balení bude dále obsahovat USB kabel, videokabel, Li-Ion nabíjecí baterie (BLM-1) a Li-Ion nabíječka (BCM-2) nebo CR123A bateriový držák (LHD-1) a 3xCR123A, popruh, Olympus Master CD-ROM, návod k použití, záruční list. V prodeji se objeví v průběhu března 2006. Jediným velkým otazníkem zůstává už jen koncová cena, kterou zatím výrobce nezveřejnil.

:: Technická specifikace

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: