Tipy & triky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Denní světlo - 6. Ve stínu slunce (skylight)

8. června 2007, 00.00 | Máte-li nad sebou jasnou nebo alespoň polojasnou modrou oblohu a slunce je něčím zastíněno, vytvoří se atraktivní měkké světlo, jehož barva však silně kolísá. Jinými slovy to znamená fotografovat ve stínu slunce - ve světle oblohy neboli ve světle typu skylight.

 

 

 

Jak nainstalovat pluginy do Photoshopu?

4. června 2007, 00.00 | Poslední dobou jsme věnovali několik článků představení několika pluginů (neboli zásuvných modulů) pro Adobe Photoshop. Dnes máme připraven článek pro začátečníky, ve kterém podrobně ukážeme jak plugin nainstalovat a používat.

 

 

 

Photoshop tutoriál: Mlha

29. května 2007, 00.00 | V tomto tutoriálu bych se chtěl zaměřit na další úpravu digitální fotografie. Mnohým z nás se stalo fotografování velkým koníčkem, následná úprava pořízených fotografií v počítači je téměř samozřejmostí. Často chceme jen zvýraznit barvy, odstranit nechtěné objekty nebo fotografii vyčistit od digitálního šumu a dalších optických vad. Někteří uživatelé zacházejí nicméně ještě dále a přemění atmosféru fotografie v naprosto odlišnou. A to také bude tématem tohoto jednoduchého tutoriálu, ve kterém se naučíme přidat do fotografie mlhu.

 

 

 

Denní světlo - 4. Východ a západ slunce

24. května 2007, 00.00 | Východ a západ slunce je pro lidstvo důležitý okamžik každého dne, kdy se významně mění mnoho činností. Pro fotografy je to chvíle, kdy se dramaticky a rychle mění světelné podmínky, ale kdy současně vznikají velmi zajímavé světelné efekty.

 

 

 

Makro osvětlení z optických vláken – výroba svépomocí

15. května 2007, 00.00 | Fotografická činnost vyžaduje, pokud není specializovaná na jednu oblast, zpravidla značné investice do vybavení. Pokud chce fotograf udržet krok s dobou i konkurencí, uvažuje často, do čeho získané prostředky vložit a co ponechat mimo fokus svého zájmu. Rád bych vám dnes předvedl, že s prostředky představujícími desetinu nebo dvacetinu standardního rozpočtu je možné sestavit konkurenceschopné zařízení, a výrazně tak obohatit ateliér o skvělého pomocníka.

 

 

 

Vše o světle – 14. EV hodnota

25. dubna 2007, 00.00 | Expoziční hodnota EV je jednotka, kterou asi nebudete na scéně přímo potřebovat. Téměř žádný fotoaparát ji také přímo nezobrazuje. Přesto je užitečné ji znát, protože v EV hodnotách se provádí kompenzace expozice, v technických parametrech se v EV jednotkách udává citlivost zaostřovacího systému, v EV jednotkách se udává zisk stabilizátorů obrazu, úbytek světla na filtrech atd., atd.

 

 

 

Vše o světle - 12. Kontrast

13. dubna 2007, 00.00 | Pojmu kontrast většina lidí intuitivně rozumí. Je to jednoduše řečeno rozdíl mezi světlem a tmou. Přesto v sobě kontrast skrývá klíč k pochopení dynamického rozsahu scény, dynamického rozsahu senzoru, výsledného kontrastu snímku a je společně s histogramem i klíčem ke správné expozici a správné editaci snímků v počítači.

 

 

 

Den otevřených dveří s časopisem Digitální Foto

11. dubna 2007, 00.00 | Institut digitální fotografie podporuje širokou fotografickou veřejnost a pomáhá rozvíjet její praktické znalosti a dovednosti. Jednou z cest jsou například také pravidelně pořádané Dny otevřených dveří. Dne 26. 4. 2007 můžete navštívit v našich prostorách "Open Day" s časopisem Digitální Foto. Neváhejte a registrujte se již nyní, kapacita je omezena!

 

 

 

Vše o světle - 11. Měření světla a expozice

6. dubna 2007, 00.00 | Ideální expozice za každé situace je snem každého fotografa. Umožní zachovat všechny podstatné detaily na snímku, dobře vyjádří náladu scény a má i správně saturované barvy. Za normálních okolností je to úloha automatiky, často je ale třeba jí významně pomoci.

 

 

 

Vše o světle – 10. Správa barev (color management)

30. března 2007, 00.00 | V ideálním světě by každé zařízení bylo ideální, a jak záznam barev např. fotoaparátem, tak reprodukce barev např. tiskárnou či monitorem by také byla ideální. Maximálně by se naráželo na matematické limity dobrovolně zvolené reprezentace barev. V reálném světě, plném nejrůznějších zařízení, to tak ideální samozřejmě není, a jak záznam, tak reprodukce barev je jeden velký kompromis vyžadující správu.

 

 

 

Strana výpisu

... 23

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: