Vybíráme - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vybíráme

Fotografujeme lesklé předměty: difúzní stan

28. listopadu 2005, 00.00 | Difúzní stan je nezbytná pomůcka pro fotografování lesklých předmětů. Máte problém, že se v nich při fotografování vše odráží? Způsobuje zdroj světla příliš velký kontrast nasvícení a snímky jsou přeexponované nebo podexponované? Řešením je právě difúzní stan nebo jeho náhrada.

 

 

 

Jak pracovat s hloubkou ostrosti?

23. listopadu 2005, 00.00 | Hloubka ostrosti je jeden ze základních pojmů fotografie, které se vyplatí znát velmi dobře. Nestačí však vědět o co jde, ale především s ní správně pracovat. K tomu nám slouží živý náhled hloubky ostrosti u zrcadlovek nebo specializované programy, které nám všechny parametry vypočítají. Vysvětlíme si, co přesně dělá tlačítko náhledu hloubky ostrosti a představíme si několik programů pro výpočty.

 

 

 

Nové snímače s vysokým rozlišením na obzoru

16. listopadu 2005, 00.00 | Vývoj stále letí kupředu, a tak se nelze divit, že snímače v digitálních fotoaparátech pomalu šplhají k psychologické hranici deseti megapixelů. Dva nové oznámené snímače jsou toho důkazem. Nový 9 MPix CMOS snímač velikosti APS a 10 MPix CCD snímač pro kompakty jen dokazují pokračující honbu za megapixely. V jakých přístrojích se s nimi můžeme setkat?

 

 

 

Digitální fotografie v zimě (PDF 720kB)

25. října 2005, 00.00 | Nabízíme vám možnost bezplatně si stáhnout low-res elektronickou podobu suplementu Grafika News zaměřeného na problematiku používání digitálních fotoaparátů v zimě. Suplement vyšel u příležitosti veletrhu Invex 2005.

 

 

 

Barevné filtry a parametry snímku ve fotoaparátu

19. října 2005, 00.00 | Dnešní článek se bude opět věnovat základnímu nastavení digitálního fotoaparátu. Dnes si ukážeme, jaké barevné efekty zpravidla fotoaparáty nabízejí a jaké parametry snímku můžeme nastavovat. Víte, k čemu je nastavení ostrosti, kontrastu nebo saturace? Jaký to má efekt?

 

 

 

Co je to korekce expozice blesku?

13. října 2005, 00.00 | Práce s bleskem je poměrně častou technikou fotografování. Externí systémové blesky nabízejí zpravidla velkou škálu funkcí, ale co ty vestavěné? Jednoduché fotoaparáty jim umí nastavit maximálně pouze režim záblesku a ty pokročilejší umožní i kompenzaci záblesku, které se dnes budeme věnovat.

 

 

 

Zoom a perspektiva tajemství zbavené

6. října 2005, 00.00 | Všechny kompaktní digitální fotoaparáty jsou vybaveny objektivem určité ohniskové vzdálenosti, ty jen o trochu lepší s určitým zoom rozsahem (typicky 3x až 12x). A právě rozsah zoomu je jedním ze základních parametrů fotoaparátu. Majitelé digitálních zrcadlovek (DSLR) jsou na tom "ještě hůře". Trh nabízí objektivy k jejich fotoaparátu v obrovském rozsahu ohniskových vzdáleností (cca 8-800 mm), a tak výběr správného objektivu bývá nelehkým rozhodnutím a nemalou investicí.

 

 

 

Jak nastavit vyvážení bílé barvy?

5. října 2005, 00.00 | Jednou z vlastností, kterou se od klasického filmu digitální fotografování liší, je možnost nastavení vyvážení bílé barvy. Ne vždy je to však žádoucí, a tak disponují přístroje automatickým měřením, které uživatele oprošťuje od nutnosti nastavování. Začátečníci s tím mohou mít nemalé problémy a právě pro ně je určen dnešní článek. Máte snímky se silným modrým, žlutým nebo červeným nádechem?

 

 

 

K čemu slouží obrazový procesor?

26. září 2005, 00.00 | Každý o něm jistě slyšel, u mnoha fotoaparátů je napsán jeho typ, ale začátečníci zpravidla příliš neví, k čemu přesně slouží. Jaké je tedy poslání obrazového procesoru, co všechno zajišťuje, jak moc je důležitý a lze jej vyměnit?

 

 

 

Jak velký snímač (ne)potřebujete?

23. září 2005, 00.00 | Tímto článkem bychom rádi navázali na polemiku o budoucnosti EVF fotoaparátů a pokusili se co nejobjektivněji rozebrat problematiku velikosti snímače digitálního fotoaparátu. Jaká velikost CCD či CMOS čipu je ideální?

 

 

 

Strana výpisu

... 16

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: