Vybíráme - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Blesk - 6. Použití v interiéru

12. října 2007, 00.00 | Strategie použití blesku v interiéru se významně liší od strategie v exteriéru. Interiér obvykle nabízí možnost fotografovat odrazem, čehož se hojně využívá. Dosáhne se tím dramatického zlepšení kvality světla blesku.

 

 

 

Content-Aware Image Resizing: přichází revoluce ve zpracování bitmapové grafiky?

11. října 2007, 00.00 | Nová technologie izraelských vědců S. Avidana a A. Shamira slibuje zmenšování či zvětšování obrázku bez změny jeho zásadních motivů, nové designérské postupy týkající se odstraňování či přidávání části obrázku a také nové možnosti publikování obrázků optimalizovaných pro různá média. Na světě jsou přitom již její první konkrétní implementace, včetně pluginů pro Photoshop a GIMP. Více v našem článku.

 

 

 

Blesk - 5. Vykrývací blesk v exteriéru

5. října 2007, 00.00 | Pokud fotografujete v exteriéru za běžného světla mohlo by se zdát, že blesk není potřebný. Opak je ale pravdou, protože se i v tomto případě blesk často používá pro vykrytí stínů. Tomuto režimu se obvykle říká fill-in.

 

 

 

Denní světlo - 12. Infračervená fotografie

3. října 2007, 00.00 | Zvláštním typem filtru, který umožňuje vytvořit netradiční snímky, je infračervený filtr. Posouvá fotografii do výrazně výtvarného pojetí, kdy dokumentační stránka fotografie ztrácí na významu a naopak dává prostor pro fantazii a kreativitu.

 

 

 

Blesk - 4. Použití v exteriéru a ve tmě

27. září 2007, 00.00 | Strategie fotografování s bleskem v exteriéru se od strategie v interiéru poněkud liší, i když principy zůstávají pochopitelně stejné. Pojďme se tedy nejprve podívat na co si dát pozor, pokud používáte blesk pod širým nebem a ve značné tmě.

 

 

 

Blesk - 3. Stanovení expozice bleskem

21. září 2007, 00.00 | Drtivá většina fotografů, včetně profesionálů, se spoléhá při použití blesku na automatické určení vhodné intenzity záblesku. I přes velmi pokročilé algoritmy, použité dnes v moderních fotoaparátech, je však správná expozice bleskem problematická a mnohdy objektivně nemožná. Pojďme se tedy podívat na metody, jak správnou intenzitu záblesku stanovit, a na případné úskalí a problémy s ní.

 

 

 

Blesk - 2. Technické parametry a funkce

14. září 2007, 00.00 | Pokud vybíráte, kupujete či už blesk používáte, setkáte se s řadou pojmů, které se kolem blesku točí. Některé jsou poměrně speciální, některé však stojí za to znát a respektovat. Mají totiž dramatický vliv na způsob používání blesku a následnou kvalitu snímků s ním.

 

 

 

Blesk - 1. Základní charakteristika

7. září 2007, 00.00 | Snad všechny současné fotoaparáty jsou vybaveny bleskem a/nebo paticí pro připojení externího blesku. Není také pochyb o tom, že blesk je extrémně užitečné zařízení s širokou škálou použití. Bohužel má ale i mnoho nevýhod, a tak se často fotografie s bleskem nedaří. Blesk totiž poskytuje specifické světlo, které zvládnout není ani pro moderní automatiky jednoduché.

 

 

 

Umělé světlo - 4. Zářivky a úsporky

24. srpna 2007, 00.00 | Snaha najít efektivnější a chladnější zdroj světla, než je žárovka, dala vzniknout výbojkám. Jejich variantou jsou i často používané zářivky a dnes i moderní kompaktní úsporky. Ty pomalu nahrazují běžné žárovky. Díky charakteru jejich světla se typicky používají v trvale nasvícených prostorách, chodbách, kancelářích, rozsáhlých interiérech, ve veřejném osvětlení atp.

 

 

 

Umělé světlo - 3. Horké zdroje

17. srpna 2007, 00.00 | Mezi tradiční a dávno objevené zdroje světla patří tzv. horké zdroje, kde je produkce světla vedlejším produktem hoření nebo rozžhavení. Patří mezi ně oheň, svíčky, lampy atp. a asi dnes nejrozšířenější klasické žárovky a halogeny.

 

 

 

Strana výpisu

10 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: