Vybíráme - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Vybíráme

Komu se vůbec vyplatí koupě elektronické zrcadlovky?

13. září 2005, 00.00 | S tím jak dramaticky klesla cena digitálních zrcadlovek (DSLR) a zároveň se objevují stále výkonnější a výkonnější elektronické zrcadlovky (EVF), dostávají se tyto dvě technologie do zdánlivě velmi ostré konkurence. Komu se vlastně vyplatí investice do EVF fotoaparátu, když tyto přístroje stojí často stejně jako poctivé zrcadlovky?

 

 

 

Možnosti digitálního tisku aneb jakou fototiskárnu zvolit?

31. srpna 2005, 00.00 | Už jste nejednou koketovali s myšlenkou, pořídit si svou vlastní, osobní tiskárnu, abyste si tak mohli vytvořit své digitální fotografie pěkně v pohodlí domova? Ale stále si nejste jisti, zda-li se vám to vyplatí a jakou cestu si vlastně zvolit? Najít odpověď by vám mohl pomoci následující článek.

 

 

 

Fade Resistance aneb blednout či neblednout?

24. srpna 2005, 00.00 | O tom, že nic nevydrží věčně, se nemá cenu přít. Zub času neúprosně nahlodává všechny a všechno – pro domácí tisk fotografií to platí dvojnásobně. V následujícím článku si nastíníme, co všechno vlastně způsobuje blednutí našich snímků a jak se tomu co nejúčinněji bránit.

 

 

 

Vady objektivů

15. srpna 2005, 00.00 | Nic není dokonalé a o objektivech to bohužel platí dvojnásob. Bavit se budeme o objektivech použitých v kompaktních digitálních fotoaparátech a o objektivech pro zrcadlovky, ať již klasické, nebo digitální. Nejsou přímky rovné, předměty mají fialový stín, nebo je zobrazení v rozích nekvalitní? V dnešním článku si popíšeme nejběžnější vady objektivů.

 

 

 

Co je to RAW a k čemu je dobrý?

10. srpna 2005, 00.00 | Profesionály, kteří již ví, o čem fotografování do RAWu je, tento článek nijak neobohatí. Uživatelů digitální fotografie je však čím dál tím více a mnoha lidem toto slovíčko dělá problémy. Na co je RAW dobrý? Proč do tohoto formátu fotit, když se pak na kartu vejde výrazně méně snímků? A není lepší TIFF? Na to si odpovíme.

 

 

 

Oblasti měření expozice

24. června 2005, 00.00 | Již dlouhou dobu umí fotoaparáty měřit světlo na scéně a určit podle toho správné expoziční hodnoty času a clony. Příroda a člověk však dokáží vytvořit tak složité světelné podmínky, že měření expozice nelze provádět pouze jedním způsobem. Proto má většina fotoaparátu možnost nastavení oblasti kde se bude expozice měřit.

 

 

 

Co je EXIF a k čemu je dobrý?

22. června 2005, 00.00 | V dnešním článku si vysvětlíme, co je to EXIF. Pokročilí a profesionální fotografové jistě prominou, ale je mnoho uživatelů, kteří přesně neví, co tato zkratka označuje. V souvislosti s digitální fotografií se jedná o soubor užitečných informací, které se připojují ke každému pořízenému snímku. Tyto informace můžeme využít pro analýzu povedených i nepovedených snímků.

 

 

 

Fotografické příslušenství na cesty IV. - Stativy a ostatní

17. června 2005, 00.00 | V posledním díle si připomeneme několik posledních, ale nikoliv nedůležitých, součástí fotografické výbavy na dovolenou. I přes drobné problémy s transportem se vyplatí s sebou vzít stativ nebo alespoň monopod a pozornost zaslouží i náš objektiv, který můžeme dovybavit filtry, předsádkami a konvertory.

 

 

 

Digitální blesk a jeho využití

15. června 2005, 00.00 | Některé nové digitální kompakty jsou vybaveny funkcí digitálního blesku, která je někdy nazývaná také Adaptive Lighting či D-Flash. Jaký je však rozdíl mezi klasickým bleskem a digitálním?

 

 

 

Fotografické příslušenství na cesty III. - Brašny, pouzdra a batohy

10. června 2005, 00.00 | Nezanedbatelnou součástí výbavy pro digitální (i klasický) fotoaparát na dovolenou je brašna, nebo jiný typ ochrany. Pro některé uživatele to může být impuls k zakoupení první brašny a pro určitou skupinu také důvodem k pořízení větší transportní pomůcky. Při cestování s sebou většinou potřebujeme více příslušenství, někdy objektivů apod. Jaká je tedy nabídka a jak vybírat?

 

 

 

Strana výpisu

... 17

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: