FotoReport - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoReport

Žil jsem v cikánské osadě

3. února 2003, 00.00 | Na titulním snímku katalogu k výstavě Karla Tůmy Mezisvěty 2003, která v současné době probíhá v Galerii Velryba v Opatovické ulici na Starém Městě, je na pozadí chudobných dřevěných domků s jedním oknem rozostřený detail ruky, třímající kouli. Právě proto, že detail není ostrý, můžeme se jen dohadovat, čím koule ve skutečnosti je (nejspíš však dětským míčem). Symbolicky tak otevírá prostor jinému výkladu: je to zeměkoule, svět. Dřevěná osada kolem ní totiž představuje celý svět pro své obyvatele – Cikány.

 

 

 

Útržky reality podle Vladimíra Birguse – past na diváky

27. ledna 2003, 00.00 | Pražský dům fotografie, ačkoli byl loňskou srpnovou povodní donucen vzdát se vlastních, již „zabydlených“ prostor v Haštalské ulici, si v dočasném asylu, který mu poskytlo Rakouské kulturní fórum, nevede vůbec špatně. Po zajímavých výstavách loňského podzimu, jakými byly například fotografie Martina Kollára či Keitha Cartera, vstoupil do nového roku s expozicí známé postavy české fotografické scény, Vladimíra Birguse (*1954).

 

 

 

Obrazy z metra – tíha a únava všednosti

23. ledna 2003, 00.00 | „Ukončete výstup a nástup – dveře se zavírají!“ Věta, kterou zná asi každý, kdo žije v Praze, nebo toto město navštívil. Jízda metrem obvykle nepatří k oblíbeným dobrodružstvím; pro mnohé je to činnost všední, další ji považují za nutné zlo. Také by asi málokoho napadlo, že v metru lze najít inspiraci pro fotografování, ale je tomu tak. Čtyřiadvacetiletý Jan Kuděj nám svými fotografickými obrazy nastavil zrcadlo.

 

 

 

Fotografie ze 30. let – poezie a bezprostřednost

16. ledna 2003, 00.00 | Saxofonista Ferdinand Havlík říká o swingu, že to je hudba doby, kdy byli ještě lidé na sebe slušní. Jeho výrok by se dal volně parafrázovat na výstavu fotografií z rodinného a pracovního prostředí, které před sedmdesáti lety pořídil obchodník Emil Heller. Možná si tehdy ani neuvědomil, že jeho momentky budou vydechovat atmosféru doby ještě dlouho po svém vzniku. Atmosféru doby, kdy byli ještě lidé na sebe slušní …

 

 

 

Konica a Minolta - svatba roku 2003?

9. ledna 2003, 00.00 | Společnosti Konica a Minolta oznámili fúzi obou společností do nového holdingu Konica Minolta Holdings Inc. Jaké jsou důvody a záměry této finanční transakce a jak se dotknou trhu?

 

 

 

O mystice trochu skepticky

7. ledna 2003, 00.00 | Jan Pohribný je fotografem tajemných rituálů, pohanské mystiky a nadzemských světel. Skutečně na ně věří, nebo jimi jen mystifikuje své příznivce? Dopředu přiznávám, že nevím. Jedno však je jisté: Pohribného výstava patnácti velkoplošných zvětšenin v České národní bance má úspěch.

 

 

 

Kdy nahradí digitální fotografie klasickou?

2. ledna 2003, 00.00 | Jakým vývojem prošla digitální fotografie za poslední 4 roky? Co přinese v tomto oboru rok 2003 a dokáže již letos digitální fotografie plně nahradit klasickou?

 

 

 

Jak se dělá zázrak

31. prosince 2002, 00.00 | Na zázraky a divy samozřejmě nevěříme. Nebo se alespoň snažíme na ně nevěřit. Protože, kde by se v dnešní skeptické, materialistické a racionální době vzal zázrak, když pro všechno, co nás obklopuje, máme nějaké vědecké vysvětlení. A vida, přesto existuje někdo, kdo tvrdí, že zázraky jsou nejen možné, ale že se dějí denně. Tímto odvážlivcem je americký fotograf Keith Carter (*1948), jehož výstava, kterou pořádá Pražský dům fotografie, probíhá právě nyní v prostorách Rakouského kulturního fóra na Jungmannově náměstí.

 

 

 

Kam míří paměťová média?

27. prosince 2002, 00.00 | Digitální fotografie, kapesní počítače a digitální video jsou hlavními tahouny vývoje paměťových médií založených na technologii Flash. Jaké kapacity a v jakém formátu můžeme očekávat v nejbližších letech?

 

 

 

Ohnivá smrt v laboratoři nevyzkoušených reakcí

16. prosince 2002, 00.00 | Život a dílo Jindřicha Vávry (1928-2001) charakterizují především prolínání jednoho s druhým, dále živelnost, nespoutaná fantazie, fantasknost, nezařaditelnost. I jeho smrt, jakkoli strašná, vyznívá v tomto kontextu symbolicky: osobnost, tak nabitá aktivitou, nemohla zemřít kdesi za nemocniční plentou, nýbrž dříve nebo později musela být sežehnuta, a je lhostejno, zda přímo živlem nebo ohněm samostravujícím.

 

 

 

Strana výpisu

... 53

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: