Praxe - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Umělé světlo - 1. Základní charakteristika

3. srpna 2007, 00.00 | Již od nepaměti se lidé různě snažili osvětlit si noc či světlu nepřístupné prostory. Zprvu se pro tyto účely používal výhradně oheň, a to buď přímý, nebo v různých svých modifikacích - například louče či pochodně. V pozdější době lidé objevili parafin, a tak se zrodily svíčky, ještě později byl objeven petrolej a plyn a vznikly různé druhy lamp a kahanů. Dnes pracujeme převážně s žárovkami či zářivkami.

 

 

 

Denní světlo - 11. Filtry a jejich užití

27. července 2007, 00.00 | I když potřeba filtrů v éře digitální fotografie je mnohem menší než v době filmové, jsou filtry, bez kterých se ani digitální fotograf neobejde. Řadu efektů je totiž možné docílit jen a pouze optickou cestou a i přes značné možnosti fotoeditorů je jejich pozdější simulace v PC zcela nemožná.

 

 

 

Večery s fotografem - Právě vychází!

25. července 2007, 00.00 | Pod hlavičkou IDIFu běží již od roku 2005 unikátní projekt "Večery s fotografem", který dává zájemcům možnost setkat se s předními českými fotografy. A na této tradici staví i nová stejnojmenná publikace, která představuje osmnáct předních soudobých českých fotografů formou osobních rozhovorů a výběru z jejich tvorby.

 

 

 

Denní světlo - 10. Denní světlo v místnostech

20. července 2007, 00.00 | V interiérech je obvyklé fotografovat s bleskem a při velmi slabém osvětlení není ani nic jiného možné. Přesto však stojí zato vyzkoušet fotografovat v přirozeném denním světle vnikajícím do místností obvykle oknem nebo dveřmi.

 

 

 

Denní světlo - 9. Na horách a na sněhu

13. července 2007, 00.00 | Fotografování na horách a na sněhu se nijak zvlášť neliší od jiných druhů snímků, vyjma charakteristického vzhledu krajiny, poněkud obtížnější expozice způsobené bílým sněhem a nutností chránit sebe i techniku před mrazem. Ve vyšších nadmořských výškách má světlo také některá specifika.

 

 

 

Photoart 7 - již brzy v prodeji

11. července 2007, 00.00 | Hlavním autorem červencového čísla je dědic antických bohů a pokračovatel tradic evropské renesance, český fotograf Miloslav Stibor, který se 11.7. dožívá významného životního jubilea.

 

 

 

Denní světlo - 8. Déšť, po dešti, v mlze a v oparu

4. července 2007, 00.00 | Mlha a déšť nepatří mezi fotografy k vyhledávanému počasí. Je to ale škoda, protože z hlediska světla to může být počasí velmi atraktivní a snímků za mlhy a deště příliš není. Je však třeba dbát zvýšené pozornosti jak o své pohodlí, tak zejména o ochranu fotoaparátu.

 

 

 

Denní světlo - 7. Zamračená obloha (cloudy)

29. června 2007, 00.00 | Mračna na obloze jsou nejvýraznějším viditelným prvkem počasí. Jejich rozmanitost je tak bohatá, že vytvářejí nepřeberné množství efektů a světelných podmínek. Jsou tak často významným prvkem venkovních fotografií a často se stávají předmětem fotografie i sami o sobě.

 

 

 

Noiseware 4.1: Další, kdo bojuje se šumem

12. června 2007, 00.00 | Dalším efektivním likvidátorem šumu je šikovný prográmek Noiseware od společnosti Imagenomic. Program existuje jak coby "standalone" verze, tak i jako plugin pro Photoshop – a to v provedení pro Windows i Macintosh. A jak si vede v praxi?

 

 

 

Denní světlo - 6. Ve stínu slunce (skylight)

8. června 2007, 00.00 | Máte-li nad sebou jasnou nebo alespoň polojasnou modrou oblohu a slunce je něčím zastíněno, vytvoří se atraktivní měkké světlo, jehož barva však silně kolísá. Jinými slovy to znamená fotografovat ve stínu slunce - ve světle oblohy neboli ve světle typu skylight.

 

 

 

Strana výpisu

... 35 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: