Praxe - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Vše o světle – 13. Histogram

18. dubna 2007, 00.00 | V digitální éře fotografie je neocenitelným pomocníkem histogram. Dá se v klidu prohlásit, že když umíte číst histogram, neuděláte zásadně špatnou expozici. Sledovat tedy bezprostředně po expozici na displeji fotoaparátu histogram je nanejvýš rozumné – rozhodně rozumnější, než sledovat náhled snímku.

 

 

 

Jak na tekoucí vodu?

16. dubna 2007, 00.00 | Máme za sebou již druhou fotografickou expedici do Spojených států a přivezli jsme si s sebou řadu inspirujícího materiálu. Dnes využijme fotografické série z oblastí Yosemite a Sequoia pro demonstraci toho, jak různě lze fotografovat tekoucí vodu.

 

 

 

Vše o světle - 12. Kontrast

13. dubna 2007, 00.00 | Pojmu kontrast většina lidí intuitivně rozumí. Je to jednoduše řečeno rozdíl mezi světlem a tmou. Přesto v sobě kontrast skrývá klíč k pochopení dynamického rozsahu scény, dynamického rozsahu senzoru, výsledného kontrastu snímku a je společně s histogramem i klíčem ke správné expozici a správné editaci snímků v počítači.

 

 

 

Den otevřených dveří s časopisem Digitální Foto

11. dubna 2007, 00.00 | Institut digitální fotografie podporuje širokou fotografickou veřejnost a pomáhá rozvíjet její praktické znalosti a dovednosti. Jednou z cest jsou například také pravidelně pořádané Dny otevřených dveří. Dne 26. 4. 2007 můžete navštívit v našich prostorách "Open Day" s časopisem Digitální Foto. Neváhejte a registrujte se již nyní, kapacita je omezena!

 

 

 

Vše o světle - 11. Měření světla a expozice

6. dubna 2007, 00.00 | Ideální expozice za každé situace je snem každého fotografa. Umožní zachovat všechny podstatné detaily na snímku, dobře vyjádří náladu scény a má i správně saturované barvy. Za normálních okolností je to úloha automatiky, často je ale třeba jí významně pomoci.

 

 

 

Vše o světle – 10. Správa barev (color management)

30. března 2007, 00.00 | V ideálním světě by každé zařízení bylo ideální, a jak záznam barev např. fotoaparátem, tak reprodukce barev např. tiskárnou či monitorem by také byla ideální. Maximálně by se naráželo na matematické limity dobrovolně zvolené reprezentace barev. V reálném světě, plném nejrůznějších zařízení, to tak ideální samozřejmě není, a jak záznam, tak reprodukce barev je jeden velký kompromis vyžadující správu.

 

 

 

Vše o světle – 9. Světlo a senzor digitálních fotoaparátů

23. března 2007, 00.00 | Pokud hovoříme o světle ve vztahu k digitální fotografii, nelze si nepoložit otázku, jak digitální fotoaparáty světlo zachycují a převádějí na digitální soubory. Slouží jim k tomu senzor – plošně velký integrovaný obvod s miliony světlocitlivých buněk. To je klíčová součástka každého digitálního přístroje, která nahrazuje film.

 

 

 

Vše o světle - 8. Kvalita světla

16. března 2007, 00.00 | Každý jistě tuší, že intenzita světla a barva světla nejsou jedinými parametry, které definují vlastnosti světla pro fotografy. Pak je tady něco, co určí, jak předmět pozorovaný v odraženém světla vypadá z hlediska stínů, odlesků atd. Pro tento parametr světla se vžil výraz kvalita světla.

 

 

 

Vše o světle – 7. Barva předmětů a vyvážení bílé

9. března 2007, 00.00 | Již mnohokrát bylo uvedeno, že světlo má svoji barvu, danou lidskou interpretací tvaru jeho spektra. Co je to ale barva předmětů a jak to souvisí s vyvážením bílé?

 

 

 

PMA 2007: Jak na kalibraci barev digitálního fotoaparátu

7. března 2007, 00.00 | Jednou z velmi zajímavých přednášek letošní PSPA konference při PMA bylo vystoupení Philla Nelsona s přednáškou Optimizing Camera Colors. Přestože přednáška byla určena pro profesionální školní fotografy, přinesla několik důležitých obecných pravidel. Nabízíme vám výběr toho nejzajímavějšího z jeho řeči.

 

 

 

Strana výpisu

... 37 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: