Praxe - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Expedice USA 2006: Západ slunce nad Mojave

4. září 2006, 00.00 | Fotografická expedice USA 2006, kterou pořádal IDIF koncem srpna, přinesla řadu zajímavých fotografických příležitostí. Proto jsme se rozhodli vám vyprávět příběhy některých snímků a inspirovat vás tak při řešení různých fotografických situací.

 

 

 

Rozumíme DSLR - 3. DSLR a okolní svět

28. srpna 2006, 00.00 | Každé, byť sebelepší zařízení musí nějakým způsobem komunikovat s okolím. U moderní DSLR to zdaleka není jen přenos souborů s obrázky, ale řízení celé řady zařízení kolem. I když se jednotlivé modely mohou v detailech lišit, principy zůstávají stále stejné a jejich porozumění umožní dobře techniku vybrat, správně jí používat a případně se i vypořádat s problémy v terénu.

 

 

 

Rozumíme DSLR - 2. Elektronika

23. srpna 2006, 00.00 | Doby, kdy fotoaparát byl převážně precizní a jemné mechanické zařízení, jsou nenávratně pryč. I když pár mechanických dílů zůstalo (zrcátko, závěrka atp.) jsou současné DSLR spíše velmi výkonnými počítači, které udivují rychlostí, malým odběrem i spolehlivostí. Bez takových počítačů by totiž digitální fotoaparát nebyl vůbec realizovatelný.

 

 

 

Rozumíme DSLR - 1. Základní konstrukce, hledáček a senzor

16. srpna 2006, 00.00 | I když jakákoliv byť sebelepší fotografická technika sama o sobě není zárukou pěkných fotografií, je velmi užitečné principy práce jednotlivých dílů znát. Ať se nám to líbí nebo ne, i dnešní moderní digitální fotopřístroje jsou plné kompromisů a jejich znalost a respektování může značně usnadnit práci či výběr vhodné techniky.

 

 

 

Zpracování obrazu - 4. RAW a práce s ním

2. srpna 2006, 00.00 | RAW je často nazýván digitálním negativem. S obráceným (negativním) obrazem nemá sice nic společného ale podobně jako negativ musí být RAW nejprve v PC "vyvolán" jinak je k ničemu. A podobně jako u negativu, při procesu "vyvolávání" RAWu je možné velmi efektivně provést řadu úprav či záchran fotografie.

 

 

 

Workshop Produktová fotografie v ryze domácích podmínkách

1. srpna 2006, 00.00 | Chcete fotograficky dokumentovat různé předměty a na rozumné kvalitativní úrovni a nechcete kvůli tomu pořizovat či pronajímat ateliér? Nejste profesionálové, a přesto chcete umět udělat kvalitní fotografii menších předmětů i v domácích podmínkách? Máme pro vás řešení.

 

 

 

Zpracování obrazu - 3. Parametry obrazu

26. července 2006, 00.00 | Řada lidí se domnívá, že úkolem fotoaparátu je zachytit scénu přesně tak, jak vypadá. Jenže tak jednoduché to není! Vnímání scény je veskrze subjektivní záležitost, a tak fotoaparáty jsou pro pokročilé fotografy vybaveny celou řadou parametrů obrazu, které obraz scény subjektivně dolaďují. Část parametrů slouží také k technickým specifikacím výsledného obrazu a jeho zpracování.

 

 

 

Zpracování obrazu - 2. JPEG, RAW, TIFF a další formáty

19. července 2006, 00.00 | Nalezení hezkého záběru, zvládnuté ostření i expozice - kontrola snímku přes displej, to vše stále není záruka výsledku. Chybně nastavené rozlišení, komprese či formát souboru může ještě pořádně naší snahu zkomplikovat. A i v druhé fázi u PC - jaké formáty a jak používat? Kdy je největší kvalita, kdy nejmenší soubor, co je to Exif a kdy jsou k dispozici speciální vlastnosti jako průhlednost či možnost animace?

 

 

 

Zpracování obrazu - 1. Rozlišení a tisk

14. července 2006, 00.00 | Nové technologie si žádají zcela nové dovednosti. Ne jinak je tomu i u fotografie. Zatímco fotografické vidění, hloubka ostrosti, svícení či kompozice jsou pro klasickou i digitální fotografii zcela stejné, tak ve zpracování obrazu se zásadně liší. Chemické znalosti vyvolávání či kouzla pod zvětšovákem mohou být zapomenuty a nastupují termíny jako Pixel, DPI, PPI, JPEG, RAW, Resampling, EXIF atp.

 

 

 

Svět zázraků Milana Blšťáka nyní v knižní podobě

14. července 2006, 00.00 | Každý, kdo osobně zná fotografa Milana Blšťáka, propadne jeho optimismu a vyrovnanosti. Odkud se bere? Nejspíš v jeho posedlosti přírodou. Ta se obráží i v jeho působivých makrosnímcích, které znají a obdivují nejen příznivci fotografie, ale také lidé, kteří mají k fotografování daleko. Pro ně Milan Blšťák ze svých snímků a textů sestavil půvabnou knihu, jež je právě nyní na pultech knihkupectví.

 

 

 

Strana výpisu

... 40 ...

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: